Mise-en-scène: Wat als Neo in ‘The Matrix’ niet kon kiezen tussen de blauwe en de rode pil?
Films | The Matrix-trilogie moet zowat de meest succesvolle dystopische franchise ooit zijn. In deel 1 komen Morpheus (Laurence Fishburne) en zijn equipe steampunk-guerrillastrijders op het spoor van de sullige Neo (Keanu Reeves). Morpheus wil Neo, de redder van de mensheid, ‘wakker’ maken, met een pil. Dankzij een rode pil stapt hij uit The Matrix en ziet hij de echte wereld. Met een blauwe pil, blijft hij verder sloffen in zijn saaie kantoorbaan. Maar wat als Neo koppiger is dan verwacht en hij daar niet zo vlot in meegaat? Wij onderzochten het alternatieve scenario dat in een ander universum ongetwijfeld plaatsvond!
Door MF

Deel dit nieuws
Neo, pas op kantoor en nog niet de kans gehad om een kopje koffie te drinken, vindt het nu al welletjes. Wat komt die kerel hier eigenlijk doen? Pillen verkopen? Hem wakker maken? Neo, kregeliger met de minuut, zal die lederen patser eens goed van repliek dienen. “De echte wereld? Dit is de echte wereld! Waar heb jij het over? Komaan. Dat is dus wel illegaal wat je hier voorstelt. En wat zit er eigenlijk in die pillen? Voor hetzelfde geld reageer ik allergisch en sta ik vol rode bulten en krijg ik jeuk op moeilijk bereikbare plaatsen.”
Morpheus, nog steeds de kalmte zelve, begrijpt dat Neo wat meer overtuiging kan gebruiken.
“Die jeuk is niet echt. Deze wereld is niet echt, Neo. Maar jij kiest. Rood of blauw?”Ondertussen zit Neo op zijn stoel te schuifelen. Hij moet dringend naar het toilet. Grote boodschap. Dàt is de echte wereld. Hij wordt kwaad.
“Rood of blauw? Spa is ook rood of blauw. En daarbij verkies ik blauw. Spuitwater geeft me nogal een opgeblazen gevoel. Nee, serieus, je wil er echt niet bij zijn als ik spuitwater drink. Gênant gewoon. Ik herinner me die ene keer dat ik een glas spuitwater in één keer opdronk. De luchtverplaatsing die daarmee gepaard ging, daarmee kan je heel Europa van de kaart vegen. En ik heb het niet over een boertje, hé. Mijn broek scheurde ervan. En weet je ...”
Morpheus heeft ondertussen door dat Neo koppig is. Dat had hij niet echt verwacht. Oh, en wat zou hij ervoor over hebben om nog eens op het gemak op het toilet te zitten met de laatste nieuwe WOEF. “Neo, Neo ... rustig blijven. Ik heb niet veel tijd. De agenten kunnen hier elk moment staan. Je moet nu kiezen!” Neo, nu helemaal opgedraaid, houdt het niet meer en schiet uit zijn krammen.
“Excuseer? Wie ben jij zelfs? Eerst en vooral: je komt hier zomaar binnenvallen met – en sorry dat ik het zeg – zéér ongepaste kleren. Is dat nu een professionele outfit? Herpak u, vriend. En steam-punk is trouwens volledig uit de mode, ik heb dat gezien op TikTok. Ten tweede: ik neem geen geneesmiddelen. Ik ben voor de natuurlijke immuniteit. Ken je dat? Je immuniteit boosten met citroen, gember en kurkuma? Zeker geen pillen van iemand die ik van haar noch pluimen ken. En ten derde: de politie? Ik heb al genoeg aan mijn hoofd. De kwartaalcijfers moeten binnen, ik heb een overbodige meeting over agile ondernemen én er is deze namiddag een netwerkevent. Sh*t, ik ging cava voorzien!”
Morpheus blijft volharden, goed beseffende dat hij helemaal achter het net aan het vissen is. “Maar Neo, al die dingen zijn niet echt. Kies nu toch, de blauwe of ...” “Slik uw brol zelf!” Morpheus schrikt. Krijgt tranen in zijn ogen, er klinkt wanhoop in zijn stem als hij zegt: “Maar Neo, jij bent de ene! De redder van de mensheid!” Voor Neo is de maat meer dan vol. Hij moet dringend naar de wc, heeft een middagdip van jewelste en moet weer aan het werk. Die kwartaalcijfers vinden zichzelf niet uit. Of toch niet volledig.
“De redder? Makker, luister goed: ik heb slecht geslapen, ik vergat de vuilnisbakken buiten te zetten. Ik ben 33 en woon nog thuis. Ik moet in ruil daarvoor elke dag de voeten van mijn moeder masseren. En er staat eelt op! Mijn auto moet asap naar de keuring en mijn kat kotste het tapijt onder. De redder van de mensheid? Ik heb al moeite met mijn eigen leven op orde te krijgen, laat staan dat van de hele mensheid. Zoek iemand anders. En neem je konijn mee naar huis, want op het werk zijn geen huisdieren toegelaten.”
Ondertussen wandelt Shirley voorbij, een van Neo’s collega’s. Als ze bij Neo’s bureau komt, stopt ze. “Ah, wie we hier hebben, onze Neo. ’t Gaat precies niet goed. Slecht geslapen? En krijgen we een nieuwe collega?” “Dat is Morpheus. Enfin, dat zegt hij toch. (rolt met zijn ogen). Zeg, Shirley, wil je een snoepje?” En nog voor Morpheus iets kan doen, grist neo de rode pil uit Morpheus’ handen en geeft die aan shirley. “Oh, dank je Neo, altijd zo attent hé”
Waarop Shirley de pil inslikt. En Morpheus, met wanhoop in zijn blik, en tranen in zijn ogen “Neeeeeeeennnnnn!” roept. En Neo, die droomt diezelfde nacht, na enkele goedkope cava's, nog over Morpheus. Samen als dartele veulens in een duistere weide, terwijl ze een spontane, geïmproviseerde choreo brengen op ‘We don't talk about Neo, no no no'.
‘The Matrix' is beschikbaar in de Proximus VOD-catalogus. Naar de Proximus VOD-catalogus? Druk op de ‘On Demand’- of ‘Shop’-knop van je afstandsbediening, of ga rechtstreeks naar de VOD-catalogus online.
Gerelateerde onderwerpen
Meest gelezen
-
1
Films
Kristel Verbeke toont het ware gelaat van armoede in tweede seizoen van 'Zorgen voor mama'
-
2
Muziek
Artiest van de Week: Galine wil helemaal doorbreken met tweede EP
-
3
Films
Amerikaans Congres houdt eerste hoorzitting in decennia over UFO's
-
4
Films
Nederlandse zanger Henny Vrienten postuum geëerd met award voor beste tekstdichter
-
5
Muziek
België verwelkomt metalgoden van Judas Priest
Lees meer over Films
-
Eerste editie Antwerp Spring Festival gaat van start
Het nieuwe Antwerp Spring Festival opent vandaag/dinsdag de deuren. Een week lang komen tal van bekende namen naar de Antwerpse Handelsbeurs zoals Mauro Pawlowski, Tom Lanoye en Stefaan Degand.
-
Thomas Vanderveken en Guga Baúl zoeken diepte in ‘Saartje’
De vijfde aflevering van het nieuwe seizoen van ‘Saartje’ op Pickx+ is er opnieuw eentje met een pak testosteron, al tonen gasten Thomas Vanderveken en Guga Baúl (artiestennaam van Laurent Bailleul) zich ook van hun gevoeligste kant. Over gevoeligheid, vaderschap en muziek hadden ze gerust nog uren verder kunnen praten.
-
De Avonturen van Urbanus stoppen na 40 jaar
Na 40 jaar en bijna 200 strips, zetten Urbanus en tekenaar Willy Linthout een punt achter hun populaire stripreeks, De Avonturen van Urbanus. "Dit was een belangrijk hoofdstuk in ons leven, maar het is tijd om proper afscheid te nemen", zegt het duo.
-
Rapper Valtònyc wordt nog niet uitgeleverd aan Spanje
De Gentse kamer van inbeschuldigingstelling (KI) heeft vanmorgen opnieuw beslist om de overlevering van de Spaanse rapper Valtònyc aan Spanje af te wijzen, nadat het Hof van Cassatie eerder een deel van het vorige arrest van de KI had verbroken. Het openbaar ministerie kan echter nog opnieuw cassatieberoep aantekenen.
-
‘Scary Movie 4’ op VTM 3: de tops en flops van parodiefilmmaker David Zucker
VTM 3 zendt vanavond ‘Scary Movie 4’ uit, een sappige komedie die de draak steekt met films als ‘War of the Worlds’, ‘The Grudge’, ‘The Village’ en ‘Saw’. De parodie is er één in een lange reeks parodiefilms ontsproten aan het brein en de regiekunsten van David Zucker. De naam van de 74-jarige Amerikaan doet bij de leek wellicht niet meteen een belletje rinkelen. Maak kennis met de parodiemeester.
-
Wat te verwachten op het Filmfestival van Cannes?
Vandaag wordt het startschot gegeven van de 75e editie van het filmfestival van Cannes. Eén jaar nadat de Franse organisatie door het coronavirus een minder glamoureus feest moesten houden, worden opnieuw alle registers opengetrokken. Welke dat zijn licht Proximus Pickx graag toe.
-
Nederlandse zanger Henny Vrienten postuum geëerd met award voor beste tekstdichter
De Nederlandse zanger Henny Vrienten is maandag tijdens de uitreiking van de Buma Awards postuum geëerd met de Lennaert Nijgh Prijs, de juryprijs voor beste tekstdichter. De eind april op 73-jarige leeftijd overleden zanger en componist krijgt de onderscheiding voor zijn muzikale nalatenschap. "Zijn oeuvre is inmiddels net zo breed als zijn tekstschrijverstalent groot was", aldus de jury.
-
Amerikaans Congres houdt eerste hoorzitting in decennia over UFO's
Het Amerikaanse Congres zal zich dinsdag buigen over ongeïdentificeerde vliegende objecten, beter bekend als UFO's. Voor het eerst in decennia zal er namelijk een hoorzitting over het onderwerp worden gehouden in de subcommissie van het Huis van Afgevaardigden voor terrorismebestrijding, contraspionage en wapenbeheersing.
-
Meer dan een miljoen Vlamingen keken naar Eurovisiesongfestival
Gemiddeld hebben dit jaar 1.079.719 Vlamingen naar de finale van het Eurovisiesongfestival gekeken. Dat blijkt uit de kijkcijfers die de openbare omroep maandag heeft bekendgemaakt.
-
Kristel Verbeke toont het ware gelaat van armoede in tweede seizoen van 'Zorgen voor mama'
Kristel Verbeke weet als geen ander hoe het voelt om op te groeien in armoede en wil in het tweede seizoen van ‘Zorgen voor mama’ opnieuw een licht werpen op de dagelijkse strijd van zij die ermee te maken krijgen. In de tweede jaargang gaat ze nog dieper in op de omstandigheden waarin jonge moeders in financiële problemen komen.
-
Britney Spears verliest baby
De Amerikaanse zangeres Britney Spears heeft gisteren via sociale media laten weten dat ze haar baby helaas heeft verloren. Spears kondigde begin april pas aan dat ze zwanger was, maar nu moet ze de droom om moeder te worden dus nog even uitstellen.
-
Camila Cabello wordt coach in Amerikaanse versie van 'The Voice'
In de Amerikaanse versie van 'The Voice' zal Camila Cabello aantreden als een van de coaches. Via sociale media maakte de 25-jarige zangeres bekend dat ze op een van de rode draaistoelen zal plaatsnemen in het najaar van 2022.
-
Olivia Rodrigo is grote winnaar van Billboard Music Awards
Zondag werden in Las Vegas de prestigieuze Billboard Music Awards uitgereikt. De Amerikaanse singer-songwriter Olvia Rodrigo ging naar huis als grote winnares, haar koffer lag namelijk gevuld met zeven beeldjes.
-
Deze Netflix-titels zijn het populairst in het buitenland
Netflix is het grootste streamingsplatform ter wereld en dat stemde de redactie van Proximus Pickx tot nadenken. Want naar welke Netflix-films en -series kijkt de rest van de wereldbevolking? En zijn die titels ook de moeite waard?
-
Waarom je ‘Sport/vrouw’ (Eén) zeker niet mag missen
Vanaf woensdag 25 mei kan je op Eén naar de zesdelige documentairereeks ‘Sport/vrouw’ kijken. Daarin zal presentator Ruben Van Gucht een inkijk geven in het leven van zeven Belgische topsporters die naarstig al jarenlang aan hun sportieve carrièrepad aan het sleutelen zijn. Proximus Pickx is nu al fan van de reeks en vertelt je waarom jij ze zeker niet mag missen.
-
Aangrijpende documentaire over creativiteit in concentratiekampen in ‘Kunst achter prikkeldraad’ op NPO2
Op de Nederlandse zender NPO2 kan je vanaf maandag 16 mei drie dagen lang kijken naar een nieuwe documentairereeks over de Tweede Wereldoorlog. In ‘Kunst achter prikkeldraad’ brengen de programmamakers in kaart hoe de gevangengenomen joden in de concentratiekampen alsnog probeerden creatief te zijn en daarin hun ontspanning vonden.
-
'Eragon' op VTM 3: waarom de fantasyfilm de torenhoge ambities nooit kon waarmaken
VTM 3 zendt vanavond 'Eragon' uit, een verfilming van de eerste roman van 'The Inheritance Cycle', een young adult fantasyserie geschreven door de Amerikaanse auteur Christopher Paolini. De film uit 2006 moest eigenlijk de eerste zijn van een heuse trilogie, maar door de slechte ontvangst na de release werden die plannen opgeborgen. Waarom werd de film door fans en critici weggehoond?
-
De keuzes zijn gemaakt in ‘Boer zkt Vrouw’, maar wie voelt ook vlinders?
Dit seizoen van ‘Boer zkt Vrouw’ loopt alweer op een einde. De vier boeren en de boerin hebben hun keuzes gemaakt en nu krijgen ze de kans om te genieten van wat tijd samen en hopelijk dichter naar elkaar toe te groeien. De programmamakers voerden dit seizoen enkele veranderingen in, maar resulteert dat ook in sterkere koppels?
-
Eén van deze vijf landen kan wel eens onverwacht het Eurovisiesongfestival winnen!
Op 14 mei is het weer zover. In Turijn zullen 25 landen strijden om de felbegeerde overwinning in de finale van het Eurovisiesongfestival. België is met Jérémie Makiese gebrandmerkt als één van de favorieten, maar er zijn ook enkele landen die dit jaar niet prominent in de kijker staan. Proximus Pickx neemt vijf underdogs onder de loep.
-
Onze coproducties die dit jaar te bewonderen zijn in Cannes
De 75ste editie van het Filmfestival van Cannes vindt plaats van 17 tot 28 mei en tussen al die topfilms van over de hele wereld zitten ook enkele films die mee ondersteund zijn door Proximus. Een overzicht van onze coproducties op het prestigieuze festival.