Emma Bale is volwassener en kritischer geworden
Muziek | In de videoreeks ‘Monologue’ geeft Proximus het woord aan acht muzikanten van eigen bodem die het geluid van de toekomst bepalen. Zij geven elk een inkijk in hun artistieke visie, hun dromen en de weg die hen tot hier heeft gebracht. Vandaag krijgen we de ‘Monologue’ van zangeres Emma Bale voorgeschoteld, dus gingen wij met haar in gesprek.
Door Proximus

Deel dit nieuws
Dag Emma. Van alle artiesten die in ‘Monologue’ aan bod komen zijn jij en Milo Meskens misschien wel degenen die al het grootste publiek hebben uitgebouwd. Geeft dat je een andere visie op de toekomst dan de anderen?
Emma Bale: “Als je al wat langer in de muziekbusiness zit, weet je misschien wel wat beter hoe je met bepaalde dingen moet omgaan, maar iedereen komt uiteindelijk dezelfde moeilijkheden tegen. Die veranderen dan ook van moment tot moment. Toen ik begon, was er bijvoorbeeld nog geen TikTok en was Instagram nog niet zo’n big deal als nu. Je moet je constant aanpassen.”
Je vertelt in je ‘Monologue’ dat je vroeger iets naïever was over de muziekwereld. Is dat iets dat iedereen doormaakt?
Emma: “Ja, en dat staat ook los van de muziek. In het begin weet je nog niets over die wereld en gaandeweg weet je steeds beter wat je wil. Ik leer zelf meer en meer op mijn strepen staan. Vroeger had ik bij wijze van spreken niets liever dan dat iemand mijn hand nam en me vertelde hoe alles moest.”
“Op muzikaal vlak leer je je boodschap beter verwoorden en leer je wat je de wereld in wil sturen. Ik ben begonnen toen ik 14 jaar oud was en nu ben ik 21. Het zou vreemd zijn als ik na al die tijd niet volwassener klonk.”
In je ‘Monologue’ zien we onder andere verschillende versies van jou en een kunstwerk dat in brand wordt gestoken. Kan je die beelden wat toelichten?
Emma: “Voor dat schilderij verbrand wordt, zie je twee Emma’s in een kamer. De ene is blij met eender wat ze maakt, de ander heeft al meer ervaring en weet beter wat ze doet en wil. Het feit dat dat schilderij in brand wordt gestoken, staat voor mijn proces. Ik ben strenger geworden voor mezelf en zal niet meer zomaar iets uitbrengen waar ik niet voor de volle honderd procent achter sta. Dus het is een metafoor voor het feit dat ik blijf proberen, tot mijn hart zegt dat het klopt.”
Je bent in de ‘Monologue’ ook best kritisch over de muzieksector, bijvoorbeeld omdat die nog steeds gedomineerd wordt door mannen.
Emma: “Dat is niet iets waar ik dagelijks mee bezig ben. Maar als ik erbij stilsta en erover nadenk, dan valt het me wel op dat bijvoorbeeld al mijn managers tot nu toe mannelijk waren, dat mijn schrijfpartners, de mensen van de platenfirma en de uitgever, zo goed als allemaal mannen zijn. Ik voel wel een verandering opkomen en zie dat er meer representatie komt, maar ik lig er nu ook niet wakker van. Ik ben vooral bezig met het creëren van mijn muziek.”
Je zegt dat je altijd creatief bezig wil blijven, zelfs als de muzikale carrière ooit zou stoppen. Ben je al aan de slag met andere kunstvormen?
Emma: “Jazeker! Ik heb tijdens de lockdown veel geschilderd. En sinds kort heb ik een cursus juwelen maken gevolgd, dus ik ben heel wat juweeltjes aan het maken voor mezelf en voor vrienden. Dat is nu nog een hobby, maar ik vind het wel heel leuk en wil er wat meer mee doen. Misschien kan ik op een bepaald moment dat en muziek combineren, zodat ik kan juwelen die ik zelf heb gemaakt kan dragen op het podium. Het is altijd leuk als die wegen elkaar kruisen.”
De doe-het-zelfmentaliteit komt steeds meer op in de muziekwereld. Zie je jezelf je eigen muziek producen?
Emma: “Ik heb wel een kleine homestudio, maar vind de traditionele gang van zaken - de weg langs de studio’s - toch nog steeds het fijnst. Waarmee ik niet wil zeggen dat wie thuis producet minder goed bezig is. Ik moedig alle creatievelingen aan om van thuis uit dingen te maken. Ik ben er jaloers op want ik heb dat nooit geleerd. Ik probeer mezelf wel wat dingen aan te leren - om er thuis mijn weg in te vinden en dat dan mee te nemen naar de studio. Het geeft je de tools om iets te maken waar je je honderd procent goed bij voelt.”
Je geeft ook aan dat je minder bezig wil zijn met sociale media omdat het je leven iets te veel beheerst. Is dat een noodzakelijk kwaad geworden voor muzikanten?
Emma: “Het vergt veel van me. Ik zou graag gewoon bezig zijn met muziek maken en touren en als er dan eens een leuk moment is, vind ik het best oké om dat online te delen. Dat is hoe ik het altijd heb gedaan. Maar nu moet je bijna een influencer zijn en je socials gebruiken om je muziek te promoten en daar heb ik het moeilijk mee. Er wordt gevraagd om een TikTok te maken om een single te promoten, maar ik weet niet eens hoe dat moet. Het idee dat je vaak genoeg moet posten om je socials in leven te houden, want anders kan je carrière gedaan zijn, is een dagelijkse worsteling geworden. Dat is niet iets waar ik mee bezig wil zijn.”
“Onlangs zag ik nog een post van een andere artiest die zei dat het te veel was geworden. Dan zag ik hoeveel artiesten erop reageerden en dezelfde mening hadden, tot zelfs James Blake. Het was goed om eens te zien dat ik niet de enige ben die het zo aanvoelt. Ik hoop op een soort beweging, dat mensen meer voor het authentieke zullen kiezen en meer echte dingen zullen delen. Dat ze delen wat hen blij en minder blij maakt, dat vooral het echte overheerst en dat dat dan weer positiviteit teweeg brengt. Nu doen sociale media, volgens mij, mensen te veel twijfelen aan zichzelf.”
Je debuutalbum ‘RETROSPECT’ is sinds vorig jaar uit. Ga je er binnenkort mee op tour of heb je andere plannen?
Emma: “In oktober en november heb ik een kleine tour gedaan en voorlopig blijft het daar nog even bij. Als alles goed blijft gaan, volgen er waarschijnlijk wel een paar festivaloptredens. Daarnaast wil ik weer veel schrijven en een beetje rust nemen, want ik heb nog geen pauze gehad sinds het album af is. En dan zien we wel weer verder.”
Ontdek de aflevering van Emma Bale in 'Monologue' via deze link op Pickx of via de Pickx-app.
Meest gelezen
-
1
Festivals
TW Classic 2023, met Bruce Springsteen, op een uur tijd uitverkocht
-
2
Festivals
Rock Werchter - Metallica annuleert show in Zwitserland, nog geen duidelijkheid voor Werchter (2)
-
3
Rock Werchter
Pickx @ the Festivals: Fan van de grote namen op Werchter? Check dan ook deze artiesten
-
4
Muziek
Behind the song: ILA
-
5
Muziek
DJ Shadow wordt vijftig: bloemlezing uit het oeuvre van de triphopmeester
Lees meer over Muziek
-
Koen Wauters peter van kinderrevalidatiecentrum UZ Gent
Koen Wauters en zoon Nono Wauters zijn de nieuwe peters van het kinderrevalidatiecentrum van het Gentse UZ. Jongens en meisjes van 0 tot 16 jaar verblijven daar soms lange tijd om te herstellen van een zware ziekte of een ongeval. De nieuwe peters willen met muziek en creativiteit bijdragen aan de revalidatie van de kinderen. Met een poppenkastspel werden de twee peters woensdag officieel aangesteld. Koen en Nono Wauters onderzoeken of ze via muziek-, dans- en regieworkshops de kinderen kunnen ondersteunen. "Het kinderrevalidatiecentrum levert fantastisch werk en de kinderen verdienen onze steun om hun leven opnieuw op de rails te krijgen", zegt Koen Wauters.
-
Internering voor vrouw die Natalia bedreigde via sociale media
De correctionele rechtbank in Turnhout heeft de internering bevolen voor een vrouw van 34 jaar uit Zulte. De vrouw wordt schuldig bevonden aan belaging, bedreigingen en beledigingen aan het adres van zangeres Natalia.
-
Behind the song: ILA
Met haar band ILA is Ila Cicek één van de nieuwste Belgische revelaties. Ze is goed op weg om de wereld met paar welgemeende riffs een muzikaal geweten te schoppen. Haar favoriete song die haar muziek beïnvloedde? Die vind je hier terug!
-
Amerikaanse zanger R. Kelly veroordeeld tot dertig jaar cel in misbruikzaak
De Amerikaanse R&B-zanger R. Kelly is woensdag door een federale rechtbank in Brooklyn in New York veroordeeld tot dertig jaar cel voor seksueel misbruik van kinderen en vrouwen, zo hebben Amerikaanse media gemeld.
-
Pickx @ the Festivals: Fan van de grote namen op Werchter? Check dan ook deze artiesten
Je kent het wel: je planning op de festivalweide zit al goed vol, maar voor de vroegere uurtjes van de namiddag zoek je nog enkele tips. Je kent de grote bands op de line-up, maar wil ook eens genieten van de opkomende talenten. Daarom heeft Proximus enkele Rock Werchter-tips voor wie artiesten wil ontdekken.
-
TW Classic 2023, met Bruce Springsteen, op een uur tijd uitverkocht
TW Classic 2023 is al uitverkocht. Vanochtend om 10 uur startte de voorverkoop, een goed uur later zijn alle tickets de deur uit. Headliner voor het festival is Bruce Springsteen.
-
Rock Werchter - Metallica annuleert show in Zwitserland, nog geen duidelijkheid voor Werchter (2)
De Amerikaanse metalband Metallica zou vanavond normaal gezien optreden in Frauenfeld in Zwitserland, maar heeft die show geannuleerd. Een lid van de "Metallica-familie" heeft positief getest op het coronavirus, zo is vandaag te lezen op hun website. Op vrijdag 1 juli speelt de groep op Rock Werchter.
-
DJ Shadow wordt vijftig: bloemlezing uit het oeuvre van de triphopmeester
DJ Shadow trad met zijn bejubeld debuut ‘Endtroducing.....’ in 1996 uit de schaduw. Dik een kwarteeuw later staat het album nog steeds te boek als één van de muzikale hoogtepunten uit de jaren 90. Het brein achter de tijdloze plaat heet Joshua Paul Davis en blaast vandaag vijftig kaarsjes uit. Tijd voor een bloemlezing uit het rijke oeuvre van de Amerikaanse klanksmid.
-
Johan Derksen krijgt nieuw dagelijks radioprogramma
De Nederlandse televisiepersoonlijkheid Johan Derksen zal vanaf 15 augustus elke weekavond te horen zijn op Radio Veronica, een radiozender bij onze noorderburen. Enkele weken geleden moest Derksen zijn radioprogramma's bij RTV Noord-Holland, Radio West en Radio Rijnmond stopzetten omdat hij een verhaal op televisie vertelde dat voor heel wat ophef zorgde.
-
Lianne La Havas @ OLT Rivierenhof, Antwerpen
-
Charlotte Dos Santos @ OLT Rivierenhof, Antwerpen
-
Muurtekening in Gent ter ere van Luc De Vos
-
Het muzikale genie van Freddie Mercury ontrafeld: dit waren zijn 5 grootste inspiratiebronnen
Op zaterdag 2 juli krijgt Middelkerke met de musical ‘Queen, the Unique Symphony Celebration’ een internationaal spektakel voorgeschoteld. Een kans om alle hits van Queen nog eens te horen passeren in een live uitvoering. Niet getreurd als je er zelf niet erbij kan zijn want je kan de show in volle glorie bekijken op de zender Pickx Live op 6 juli om 20u of in de VOD-catalogus op Pickx.be!
-
Cinematek brengt op nationale feestdag hommage aan Arno
Cinematek, het Koninklijk Belgisch Filmarchief, brengt op 21 juli, de nationale feestdag, een hommage aan de recent overleden zanger Arno (1949-2022). Het programmeert die dag twee langspeelfilms met daarin een rol voor Arno.
-
Deze festivals mag je in juli zeker niet missen
Nature is healing! Na twee moeilijke jaren is het festivalseizoen eindelijk weer in volle gang. De eerste grote evenementen zijn al gepasseerd, maar de komende vier weken staan er weer andere klaar om de lacune in jouw muzikale vakantie op te vullen. Wat dacht je bijvoorbeeld van Paradise City, het Cactusfestival, Gent Jazz, Les Ardentes en Dourreeuh?
-
Artiest van de week: de ruige jongens van SONS
Voor een tweede keer in zijn piepjonge bestaan zal de Oost-Vlaamse garagepunkband SONS op Rock Werchter staan. Heel toevallig is dat niet, want SONS speelt al sinds dag één van zijn oprichting de pannen van het dak. De band lijkt een veelbelovende toekomst tegemoet te gaan en is daarom onze Artiest van de week.
-
De Lijn brengt festivalgangers met pendelbussen naar Rock Werchter
De Lijn brengt vanaf morgen festivalgangers van en naar de wei van Rock Werchter met pendelbussen. De vervoersmaatschappij zet hiervoor dagelijks zowat 60 chauffeurs in, klinkt het in een persbericht. Het vervoer is inbegrepen in het festivalticket.
-
The Sound of Jazz
Net zoals blues ontstond jazz in de VS, meer bepaald in New Orleans, een smeltkroes van culturen, waar de witte Amerikanen en de zwarte slaven – ondanks het feit dat er begin eind 19de eeuw veel rassenhaat heerste – elkaar toch bleken te vinden in de muziek.
-
Powerplant @ Botanique
-
Ziggy Marley @ Ancienne Belgique 28 June 2022