Artiest van de Week: Porcelain id op een breekbare zoektocht
Door Pickx
Deel dit nieuws
“Porcelain id bracht met gitaar en kristalheldere stem intieme singer-songwriter nummers in het Engels, Nederlands en het Antwerps. Tuyishime heeft een meer dan indrukwekkende stem waarmee de poëtische teksten mooi in de verf gezet worden. Terecht kreeg Porcelain id – als enige artiest – na afloop van deze set een staande ovatie.” Met die gevleugelde woorden omschreef muziekwebsite Luminous Dash het optreden van Porcelain id op de Antwerpse finale van Sound Track.
Zij waren niet de enigen die onder de indruk waren van de 23 jaar jonge Rwandees Hubert Tuyishime. Ook Dansende Beren was lovend en singer-songwriter Meskerem Mees omschreef hun muziek als volgt: “Zeer ontwikkeld geluid voor iemand zo jong als mezelf. Waarmee ik eigenlijk wil zeggen dat ik het zelf niet zou kunnen.” Een bekroning als een van de laureaten was dus meer dan verdiend.
Tuyishime schrijft – zeker voor hun jonge leeftijd – zeer poëtische, doorleefde en volwassen teksten. Zo gaat het nummer ‘Montana’ bijvoorbeeld over melancholie, over worstelen met jezelf en zoeken naar je identiteit. De artiest brengt het als een boodschap die wel moest gebracht, en zelfs geschreeuwd worden. In ‘Blauw’ zingt die dan weer “Het zal allemaal op zijn plaats vallen”, wat dan weer ironisch klinkt bovenop de duistere synthetische klanken die de bodem van hun muziek vormt. De muziek klinkt als een lucide droom, een nachtmerrie zelfs. Het is een koortsdroom waar je niet uit kan ontwaken terwijl je steeds dieper gezogen wordt. En als je toch zwetend wakker wordt, heb je even de tijd nodig om te bekomen.
Samen en alleen
“Ik zoek altijd iets melancholisch”, vertelt die in een interview met Dansende Beren. “Ik kan hard mijn best doen om iets anders te doen, maar op één of andere manier sluipt het er toch in.” Dat hun intense optredens zo veel mensen raken, kan die zelf moeilijk verklaren. “Ik lok het misschien soms uit dat mensen zich - niet echt slecht gaan voelen - maar ik wil intense emoties teweeg kunnen brengen omdat ik het zelf ook zo beleef op het podium. En dan kan je alleen maar hopen dat het ook zo overkomt naar het publiek toe. Het is een stijl om net over die limiet te gaan. Ik vind het hierdoor zelf fysiek ook soms zwaar. Ik denk dat dat inherent is aan Porcelain id als project: expres persoonlijke ervaringen uitlokken in het publiek. Het is een gedeelde pijn die we ervaren.”
Dat de muziek van Porcelain id zo doorleefd klinkt, is geen toeval. Hubert werkt namelijk al sinds jonge leeftijd aan muziek in verschillende genres. Van het kerkkoor ging het naar de eerste demo’s, op achtjarige leeftijd opgenomen tijdens langdurige verblijven in het ziekenhuis. Jaren later sloeg die de handen in elkaar met een klasgenoot om Aedel Wolff te vormen, een band die groeide tot een vijfkoppig ensemble. In 2016 haalden zij de finale van de muziekwedstrijd Kunstbende en in 2017 brachten ze het album ‘The Years Ran By’ uit, maar eens de bandleden naar de universiteit gingen, viel het project uit elkaar. Tuyishime, die zanger en songwriter was voor Aedel Wolff, besloot het daarop alleen te doen. Enkele van hun eerste nummers waren er die nooit helemaal klikten bij Aedel Wolff, maar wel erg persoonlijk waren voor Tuyishime.
De naam Porcelain id haalde Tuyishime bij hun bevriende muzikant NARD - die meewerkte aan 'Montana' - en diens nummer “Porcelain Dog”. De naam combineert breekbaarheid met de zoektocht naar het psychologische “id”, de eigen identiteit. Een meer toepasselijke naam zou onmogelijk te bedenken zijn.
Meest gelezen
-
1
Films
Hoe er momenteel niet te ontsnappen valt aan Bart Hollanders
-
2
Muziek
Dit waren de hoogtepunten van september
-
3
Films
Van ‘The Fly’ tot ‘A History of Violence’: dit zijn de beste films van David Cronenberg
-
4
Series
Deze topseries zijn gebaseerd op podcasts
-
5
Films
35 jaar geleden kwam ‘Elvira’ uit: dit zijn de beste films die horror, musical en komedie mengen
Lees meer over Muziek
-
Feest van de Franse gemeenschap - Concerten op Brusselse Grote Markt lokken 6.000 bezoekers
Zowat 6.000 mensen hebben vrijdagavond op de Brussels Grote Markt het gratis concert bijgewoond naar aanleiding van het Feest van de Franse Gemeenschap, dat woensdag werd gevierd. Dat meldt de organiserende vzw Brussels Major Events
-
Muzikant Lou Deprijck begraven in Lessen
Honderden mensen hebben zaterdag in het Henegouwse Lessen (Lessines) een laatste groet gebracht aan zanger en componist Lou Deprijck (77). De uitvaartdienst was naar het beeld van de man achter wereldhit "Ça plane pour moi" gelardeerd met muziek.
-
Dit waren de hoogtepunten van september
De tijd vliegt, de eerste maand van het nieuwe schooljaar is alweer achter de rug. Naar goede gewoonte blikt Pickx aan het einde van de maand terug op enkele opmerkelijke gebeurtenissen in het film- televisie- en muzieklandschap in september.
-
5 Seconds of Summer @ ING Arena, Brussel
-
Glasvegas @ Trix, Antwerpen
-
The Christian Club @ Trix 30 September 2023
-
Man gearresteerd in onderzoek naar moord op rapper Tupac Shakur
De politie van Las Vegas heeft een man gearresteerd in verband met de moord op de wereldberoemde rapper Tupac Shakur in 1996. Dat melden Amerikaanse media na eerste berichtgeving van persbureau AP.
-
Man gearresteerd in onderzoek naar moord op rapper Tupac Shakur
De politie van Las Vegas heeft een man gearresteerd op verdenking van de moord op de wereldberoemde rapper Tupac Shakur in 1996. Dat melden Amerikaanse media op basis van AP.
-
Een nostalgische terugblik op de grootste hits van 2005
In het jaar 2005 kreeg de Vlaamse muziekliefhebber heel wat maffe songs voorgeschoteld. Van een zingende babykrokodil tot een zingende ex-militair. Naar aanleiding van het feit dat TMF 25 jaar geleden gelanceerd werd, blikt Pickx terug op enkele van de grootste hits van die periode.
-
Soundtrack Limburg - MADD9
-
Soundtrack Limburg - Graci
-
Soundtrack Limburg - Malek 3550
-
Soundtrack Limburg - Stayinbedpropaganda
-
Soundtrack Limburg - CHICO
-
Blond @ Het Bos, Antwerpen
-
CAL! @ Het Bos, Antwerpen
-
Dull Boy Johnny @ Het Bos, Antwerpen
-
Deadbeat Larry @ Het Bos, Antwerpen
-
Mojo & The Kitchen Brothers @ Het Bos, Antwerpen
-
K3LL @ Het Bos, Antwerpen