Steven Spielberg: de grootheid die zijn inspiratie haalde bij de groten
Op 18 december viert Steven Spielberg -net klaar met zijn eerste musical 'West Side Story'- zijn 75ste verjaardag. De Amerikaanse regisseur wordt door Hollywood geëerd als een van de meest invloedrijke personen in de geschiedenis van de cinema. Maar zelf is hij ook altijd erkentelijk geweest naar de collega’s. Pickx ging voor de gelegenheid op zoek naar de inspiratiebronnen van de man die ons onder andere ‘E.T.’, ‘Indiana Jones’, ‘Schindler’s List’ en ‘Jaws’ schonk.
Door Pickx

Deel dit nieuws
De eerste film die Spielberg zag was ‘The Greatest Show on Earth’, een film uit 1952 van Cecil B. DeMille, een regisseur die faam vergaarde in de periode van de stille films. Spielberg was toen amper drie jaar, maar die film over een rondreizend circus zou hem meteen betoveren en de magische wereld van cinema inzuigen. Vooral het treingegeven boeide hem, waardoor hij als kind scènes nabootste met speelgoedtreintjes. Ook later in zijn werk leefde hij zich uit met dergelijke opnames, denk maar aan de achtervolgingsscène in ‘Indiana Jones and The Last Crusade’. Als puber speelde Spielberg taferelen na met kleine action figures, die hij dan liet bewegen en filmde. De resultaten liet hij zien aan zijn vrienden bij de scouts.
Spielberg is altijd een spons en kameleon geweest. Zo lanceerde hij zichzelf in Hollywood door zich bij een rondleiding in de Universal Studios bewust te laten opsluiten. Op die manier kon hij overal rondneuzen, uiteindelijk kreeg hij er van de studiobonzen ook een job als manusje-van-alles. De ideale manier om alle aspecten van het filmmaken onder de knie te krijgen.
Man van vele stijlen
Al van bij het begin van zijn carrière verhulde Spielberg niet dat hij veel opstak van regisseurs als Michael Curtiz (‘Casablanca’), Stanley Kubrick en Alfred Hitchcock. Vooral die laatste was met zijn film ‘The Birds’ een grote invloed: als meester van de suspense leerde Hitchcock de jonge Spielberg hoe hij spanning kon opbouwen, ook zonder dat je de bron van angst toonde. Een techniek die hij naadloos toepaste in zijn grote doorbraakfilm ‘Jaws’. Ook ‘War of the Worlds’ haalde inspiratie bij ‘The Birds’, met name de dreigende shots van vliegende objecten.
Een andere grote inspiratiebron was Stanley Kubrick. Een regisseur die het experiment niet schuwde en zeer diverse thema’s aansneed. Van zijn bombastische sci-fiklassieker ‘2001: A Space Odyssey’ tot het taaie oorlogsepos ‘Full Metal Jacket’. Die diversiteit is iets dat Spielberg ook nastreefde. Het resultaat is dat niet één stijl op hem gekleefd kan worden.

Fascinatie voor James Bond
Wel kenmerken die heel vaak terugkomen in zijn oeuvre: fantasie en spanning. Spielberg is een meester in het creëren van een begeesterend universum, of dat nu buitenaards leven is (‘E.T.’ en ‘Close Encounters of the Third Kind’), de duistere diepten van de zee (‘Jaws’), of het tot leven wekken van dinosauriërs op een eiland (‘Jurassic Park’).
Spielberg heeft ook altijd een zwak gehad voor avonturenfilms, een catch me if you can-spelletje. Niet toevallig maakte hij een film met die titel (met Leonardo DiCaprio in een hoofdrol). Zijn voorbeeld daarbij was James Bond, meer bepaald de film ‘Dr. No’ van Terence Young uit 1962. Spielberg solliciteerde zelf ooit voor de regiestoel van een Bondfilm, maar werd afgewezen. Daarop boetseerde hij dan maar een eigen franchise rond een actieheld: Indiana Jones.
Wat Spielberg eveneens zo’n straffe cineast maakt, is dat hij niet enkel mensen van vlees en bloed in een hoofdrol durft duwen. Evengoed is een haai, een buitenaards wezen of een T-Rex zijn protagonist. En altijd geloof je dat het echt is, ook al stond de CGI in de jaren 80 en 90 nog bijlange niet zo ver als nu.

Westerns en oorlogsverhalen
Op vlak van cinematografie waren ‘Lawrence of Arabia’, een woestijnepos van David Lean, en John Fords western ‘The Searchers’ van grote invloed. De wijde panoramashots en groots opgezette decors die de jonge Spielberg daarin zag, kwamen later in tal van zijn films terug. Zoals onder meer in ‘Close Encounters of the Third Kind’ en ‘War Horse’.
Maar evengoed gaat de Amerikaanse regisseur met Joodse roots de realistische toer op, zoals in ‘Schindler’s List’ en ‘Saving Private Ryan’, twee iconische films die zijn fascinatie voor WO II blootlegden. Net zoals de bejubelde HBO-serie ‘Band of Brothers’. Niet toevallig realisaties die pas in de jaren 90 volgden, als een antwoord op zijn criticasters die opperden dat hij te vrijblijvende spektakelfilms maakte. Een kritiek die je sindsdien niet meer zal horen. Spielberg is op zijn 75ste uitgegroeid tot een alom gewaardeerd en gerespecteerd icoon van Hollywood.
‘Jurassic Park', 'The BFG' en 'E.T. The Extra-Terrestrial' zijn beschikbaar in de Proximus VOD-catalogus. Naar de Proximus VOD-catalogus? Druk op de ‘On Demand’- of ‘Shop’-knop van je afstandsbediening, of ga rechtstreeks naar de VOD-catalogus online.
Ontdek ‘Catch me if you can', 'Ready Player one', 'Indiana Jones' en 'The Post' op Netflix. Meer info over de tv-optie 'Pickx All Stars' (inclusief Netflix) of het Netflix-aanbod via Proximus Pickx vind je hier terug.
Ontdek 'Tintin' en 'The Terminal' nu op Streamz via Proximus Pickx! Ontdek het aanbod en probeer de tv-optie 1 maand gratis uit via deze link/ de promotiecode 'PROXIMUS1M'. Daarna betaal je 11,95 euro per maand. Klik hier om te achterhalen hoe eenvoudig je je Streamz-account activeert.

Meest gelezen
-
1
Series
De vijf glansrollen van Pedro Pascal
-
2
Muziek
Beyoncé verbreekt eindelijk het Grammy-record van een Hongaarse dirigent
-
3
Series
'The Net - Prometheus' wordt afgetrapt op FOX
-
4
Films
Blockbuster vs. verborgen filmparel van de maand: ‘Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ vs. ‘Everything Everywhere All at Once’
-
5
Films
Waarom ‘Life’ niet was waar de Marvel-fans stiekem op hoopten
Lees meer over Films
-
VIERNULVIER stelt Róise Goan voor als nieuw artistiek directeur
-
'The Net - Prometheus' wordt afgetrapt op FOX
Op FOX start het tweede deel van de dramareeks ‘The Net’, een fictiereeks die perikelen achter de schermen toont bij grote Europese voetbalcompetities. In dat tweede deel, ‘Prometheus’, volgen we een ex-dopingjager die aan de slag gaat in een kliniek in de Alpen.
-
De vijf glansrollen van Pedro Pascal
Hij beleefde zijn doorbraak met zijn rol in ‘Game of Thrones’ en speelt momenteel de hoofdrol in de geweldige serie ‘The Last of Us’, maar heeft al een grote carrière achter de rug. Pickx somt de vijf beste rollen op van de Chileens-Amerikaanse rasacteur Pedro Pascal.
-
Waarom ‘Life’ niet was waar de Marvel-fans stiekem op hoopten
VTM 4 zendt vanavond ‘Life’ uit, een sf-horrorfilm uit 2017 met Jake Gyllenhaal en Ryan Reynolds over zes bemanningsleden van een internationaal ruimtestation die buitenaards leven ontdekken op Mars, maar het wezen blijkt geen goede bedoelingen te hebben. Regisseur Daniel Espinosa toverde een bloedstollende film op het witte doek, maar toch was het resultaat niet waar Marvel-fans (stiekem) op gehoopt hadden.
-
Blockbuster vs. verborgen filmparel van de maand: ‘Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ vs. ‘Everything Everywhere All at Once’
Van The Marvel Cinematic Universe tot een kleine wasserette in de VS, het multiversum is overal aanwezig.
-
'Marie Antoinette': wie is de vrouw achter deze reeks over het leven van de laatste Franse koningin
Vanaf 8 februari kan je via Pickx+ 'Marie Antoinette' bekijken, een coproductie met Canal+. Deze fictiereeks richt de blik op Marie Antoinette van Oostenrijk, de laatste koningin van Frankrijk voor de Franse revolutie in 1792. Sommigen aanbeden haar, anderen fluisterden achter haar rug dat ze "eigenhandig het Franse koninkrijk ten gronde heeft gericht". Pickx vertelt je meer over de echte Marie Antoinette en het gruwelijke lot dat haar uiteindelijk wachtte.
-
In deze films moeten de rijken een toontje lager zingen
In een tijd waarin de samenleving nog nooit zo ongelijk is geweest, biedt Pickx een selectie van films en series waarin de rijken flink verliezen.
-
'Escape from Alcatraz': gebaseerd op een waargebeurd verhaal, maar met enkele verschillen
Vanavond kan je op VTM4 kijken naar 'Escape from Alcatraz', een actiethriller uit 1979 met Clint Eastwood, Patrick McGoohan, Fred Ward, Jack Thibeau, en Larry Hankin over de ontsnappingspoging van de veroordeelde Frank Morris van de federale gevangenis Alcatraz. Deze film is gebaseerd op een waargebeurd verhaal, maar verschilt op enkele vlakken van de realiteit. Pickx legde fictie en realiteit naast elkaar.
-
Tijd voor de Ensors: dit zijn de genomineerden voor de Vlaamse filmprijzen
Aan het einde van het filmfestival van Oostende staat traditioneel het Gala van de Ensors in het Kursaal geagendeerd. 1.700 leden van de Ensor Academie kregen de kans om te stemmen op de beste audiovisuele fictie, documentaire en animatie uit Vlaanderen. In totaal zijn er 22 categorieën. Pickx zet de genomineerden voor je op een rijtje.
-
Waarom Paul Mescal "the next big thing" wordt in Hollywood
Het grote publiek leerde Paul Mescal (27) kennen als hoofdrolspeler in de magnifieke verfilming van bestseller ‘Normal People’, maar met ‘Aftersun’ -nu in de bioscoop- zet hij een volgende stap in zijn carrière: die van het absolute sterrendom. Voor zijn prestatie in die nieuwe film maakt de Ierse acteur immers kans op een Oscar. Tijd voor een overzicht van zijn belangrijkste rollen tot nog toe!
-
Iraanse regisseur Jafar Panahi op borg vrijgelaten na zeven maanden cel
De bekende Iraanse regisseur Jafar Panahi, die sinds zeven maanden in Iran in de gevangenis zat, is op borgtocht vrijgelaten, zo heeft de ngo CHRI (Center for Human Rights in Iran), die in New York gevestigd is, bekendgemaakt.
-
Britse zanger en pedofiel Gary Glitter na acht jaar weer op vrije voeten
De Britse artiest Gary Glitter is vervroegd vrijgelaten, meldt The Independent. De 78-jarige zanger heeft vrijdag na acht jaar de gevangenis in het Engelse Portland verlaten. In 2015 werd hij veroordeeld tot een celstraf van zestien jaar voor het seksueel misbruiken van drie minderjarige meisjes in de jaren 70.
-
Ook The Killers en Florence and the Machine komen naar Pukkelpop
Nadat eerder deze week al bekend was geraakt dat Billie Eilish, Angèle en Anne-Marie dit jaar naar de Pukkelpop komen, hebben de organisatoren nu ook de zondagse headliners bekendgemaakt. The Killers en Florence and the Machine treden op 20 augustus op de festivalweide in Kiewit bij Hasselt.
-
Van ‘Bodies, Bodies, Bodies’ tot ‘FOMO’: slasherfilms veroveren ook de Lage Landen
Het genre van de satirische horror is springlevend. Ook het Filmfestival van Oostende speelt daar op in, bijvoorbeeld met de vertoning van ‘Bodies, Bodies, Bodies’, een nagelbijter van de Nederlandse regisseuse Halina Reijn.
-
'Arcadia': een dystopische fictiereeks in avant-première op Filmfestival Oostende
Er komen heel wat nieuwe films uit op Filmfestival Oostende, maar ook liefhebbers van series komen aan hun trekken. Op de voorlaatste dag van het festival gaat ‘Arcadia’ in avant-première. Een Vlaamse reeks over overleven in een wereld waarin een scoresysteem jouw levenskwaliteit bepaalt.
-
'The Greatest Dancer van Vlaanderen': het avontuur start achter de spiegel
Aan talentenshows geen gebrek in Vlaanderen, maar dan gaat het toch meestal om zang of allerhande talenten in ‘Belgium’s Got Talent’. Vanaf 4 februari is het echter weer tijd voor de dansers om te schitteren in ‘The Greatest Dancer van Vlaanderen’. Pickx vertelt je er alles over.
-
Achter de schermen van ‘The Masked Singer’: “De kostuums zijn ons stokpaardje”
‘The Masked Singer’ staat of valt met de kostuums, dus nu het nieuwe seizoen van de immens populaire zangwedstrijd begint, sprak Pickx met Veerle Moyson. Zij werkt achter de schermen mee aan het programma en is vanaf het begin betrokken in de keuzes voor de pakken. “Hoe verder de deelnemers geraken, hoe meer ze hun karakter tot leven brengen”, zegt ze.
-
IJslands drama 'Godland' wint LOOK!-competitie op Filmfestival Oostende
De film 'Godland' heeft de LOOK!-competitie gewonnen op het Filmfestival Oostende. Dat heeft de organisatie donderdag gemeld. De IJslandse film werd gekozen vanwege de krachtige beelden.
-
Demir: Harry Potter-evenement in Sint-Pieters-Leeuw "niet voor herhaling vatbaar"
Vlaams minister van Omgeving Zuhal Demir (N-VA) wil af van het Harry Potter-evenement in park Groenenberg in Sint-Pieters-Leeuw. Het evenement is "te grootschalig" en houdt "te weinig rekening met de draagkracht van de natuur", laat de minister weten in een persbericht.
-
dEUS headliner op slotdag van Live is Live in Antwerpen
De Antwerpse rockband dEUS mag op zondag 25 juni een thuismatch spelen op het festival Live is Live op Linkeroever. dEUS wordt zelf de headliner van de slotdag van het festival én mag mee beslissen over de rest van de affiche die dag.